Курсы IT в Польше

0

Już teraz można przewidzieć, które języki programowania będą popularne w 2022 roku. Taką ocenę dają odpowiednie oceny, które ważą wszystkie plusy i minusy języków, oparte na statystykach zbieranych na przestrzeni miesięcy i kwartałów. Kursy IT w Polsce cieszą się dziś dużą popularnością!

Jak wiadomo, w październiku 2021 roku nastąpiła prawdziwa rewolucja – Python wyparł Javę, zajmując pierwsze miejsce w indeksie popularności języka programowania TIOBE.

Nie było to jednak dla nikogo zaskoczeniem, ponieważ w ostatnich latach Python zyskał popularność i stał się niemal najbardziej uniwersalnym językiem programowania. Python jest nadal najbardziej poszukiwany w Data Science i rozwoju zaplecza, ale nadaje się również do tworzenia gier, tworzenia aplikacji stacjonarnych i mobilnych.

Jak zmieniła się sytuacja w listopadzie? Widać, że PHP wypadło z pierwszej dziesiątki, ustępując miejsca R i Swiftowi. Kiedyś PHP był pozycjonowany jako główny język backendu, ale teraz napotkał silną konkurencję w tym obszarze: Java (Spring), JavaScript (Node.js), Python (Django). Nie oznacza to, że język jest martwy, ale eksperci uważają, że należy się spodziewać dalszego spadku.

Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników zaktualizował swój ranking potencjalnie popularnych języków programowania w 2022 roku.

Python również jest tutaj na prowadzeniu, a tutaj jest to czwarte zwycięstwo Pythona z rzędu. Ogólnie rzecz biorąc, pierwsza piątka jest identyczna jak w zeszłym roku: Java, C, C++ i JavaScript utrzymują swoje miejsca w czołówce.

W 2020 roku, na tle wybuchającej pandemii, kiedy władze musiały zaktualizować stare systemy, COBOL niespodziewanie wdarł się do rankingu, od razu zajmując zaszczytne 7. miejsce. Jednak w trzecim kwartale 2021 r. język spadł na 45. miejsce.

C# pokazuje dobre wyniki: język awansował z 23. na 6. miejsce. Eksperci przypisują ten szybki wzrost wypuszczeniu dziewiątej wersji C# i wydaniu Windows 11.

Popularne języki programowania 2022

Na podstawie podanych rankingów, sześć najpopularniejszych języków w 2022 roku przedstawia się następująco:

Pyton

Po publikacji raportu TIOBE nastąpiła prawdziwa rewolucja. Python z pewnością pozostanie na pierwszym miejscu przez długi czas jako język dla Data Science, programowania zaplecza i łatwego wejścia w programowanie.

Jawa

I niech Python spocznie na laurach, Java nadal zajmuje honorowe drugie miejsce. Za tym językiem kryje się złożony backend, programowanie na Androida, komputery stacjonarne i Big Data.

C

C jest bardzo szybki, ponieważ zasadniczo jest wykonywany na poziomie procesora. Na jej podstawie pisane są systemy operacyjne i sterowniki. C jest także rodzicem języków C++, C#, Java, Objective C, Perl i innych.

C#

Nic nie stanie się z głównym językiem programowania Microsoft .NET Framework, dopóki sam Microsoft będzie żył, a system Windows zostanie zaktualizowany. C# jest również bardzo poszukiwany w tworzeniu gier: na przykład działa na nim silnik Unity.

C++

Pod względem szybkości C++ ustępuje tylko C i zajmuje pierwsze miejsce wśród twórców gier. C++ jest również intensywnie wykorzystywany w uczeniu maszynowym, w tym w tworzeniu bibliotek MO, takich jak TensorFlow.

JavaScript

Niezmienny lider frontendu i ulubieniec użytkowników GitHub. W najbliższej przyszłości nic się nie zmieni w tym języku.